חסר רכיב

כהן יוסף (ספי)

כהן יוסף (ספי)
-
10/05/1934 - 08/11/1982

קורות חיים:  

ספי נולד ב-10.5.1934 להורים ממשפחה ותיקה בארץ יוצאת תימן. הוריו היו מראשוני המתיישבים בשכונה שהוקמה דרומית לתל-אביב, היא "שכונת עם" שבחולון.
ספי אהב מאד את הוריו והיה להם כחבר משחר ילדותו.
ספי למד בבית-הספר העממי בחולון ולאחר-מכן בביה"ס החקלאי עיינות. כבר בהיותו בן 11, ב-1945 הצטרף לתנועת "הנוער העובד". חניכי תנועה זו השלימו לאחר שנים את קבוץ בארי במסגרת הכשרת "במעלה".
ספי השתייך לקבוצת "במעלה" והתחנך עימה. בראשית שנות ה-50 הגיעו חברי הקבוצה לבארי וקשרו בה את גורלם. ביולי 1952 התגייסו חברי ההכשרה וספי עימם, לצה"ל.יחד עברו את מסלול השרות בנח"ל. אחרי השחרור מצה"ל חזר ספי לבארי והשתלב בחיי החברה והמשק. כאן הקים משפחה ענפה. מנישואיו עם שרקה נולדו ילדיו: נטע, ניב, גל ואדוה. מנישואיו עם מיכל נולד בנו שלו. ספי אהב מאד לשחק ולהשתעשע עם ילדיו, והקדיש להם זמן רב.
ספי עבד בענפים חקלאיים ובעיקר: ברפת, בפרדס ובלול. תמיד מילא בהם תפקיד מרכזי.
לפרק זמן מימש את אהבתו לים ועבד באוניות הקבוץ המאוחד, לסירוגין, במשך מספר שנים. הגיע שם לדרגת קצין שני.
בשובו נבחר להיות מרכז משק. כהכנה לתפקיד למד במדרשת רופין והתמסר לביסוס השכלתו ולהרחבת הידע שלו.
כך עשה גם כאשר נבחר מאוחר יותר לגזבר. תפקידים מרכזיים אלה מילא בהצלחה.
חברותו במזכירות במשך שנים רבות הצטיינה בתשומת לב לאנשים ולבעיותיהם ועירבה אותו בהחלטות חברתיות מעבר לתחומים הכלכליים שעליהם הופקד.
פעילות ענפה זו לא מנעה מספי להקדיש ממרצו וזמנו לעסוק בספורט. הוא חיבב מרוצי שדה ומירוצים תחרותיים, שחייה, כדורגל וכדורסל, כל אלה העלו מאד את כושרו הגופני.
חבורת "במעלה" התאפיינה בחברות ובצוותא וספי היה תמיד במרכז ערבי השירה וההווי שהיו כה אהובים עליו. בשנים האחרונות פקדו את ספי משברים שהשפיעו על אורח חייו ועל מצבו הבריאותי. חברים, מהם שנסתייעו בו בעבר, ליווהו בכאב ובדאגה במשבריו.
הנסיונות לעזור לו לא זכו להצלחה. ספי הסתגר בכאבו ובתחושה שהוא מנחיל אכזבה למקורביו ולידידיו.
בהיפרדנו מספי, נזכור אותו כפי שהיה: אחד מעמודי התווך של החברה בבארי, שמילא בה תפקידים מרכזיים והתמסר לסייע לחברים.
לא נשכח כיצד שר במפגשים במלוא הלב והעלה זיכרונות על אותם ימים כשהיינו צעירים בהכשרה, שרתנו בנח"ל והיינו מלאי תקווה לעתיד.
נפטר ב-8.11.1982

יהי זכרו ברוך

חסר רכיב