חסר רכיב

גורנוסטיסקה (ברמק) לאה

גורנוסטיסקה (ברמק) לאה
11/1924 -
- 11/05/1951

קורות חיים:  

 

לאה נולדה בחודש נובמבר 1924 בעיר ביאליסטוק, שבפולין.
עודנה ילדה קטנה, בשנתה השישית, נתייתמה מאביה. בעלות המשפחה לארץ-ישראל, לאה כבת אחת-עשרה.
מראשית דרכה בא"י פנתה לכפר, לתל-עדשים, שם למדה עד מלאת לה חמש-עשרה שנים. אותו זמן הייתה אחותה הבכירה בהכשרה בתל-יוסף ולאה יצאה לשם למשך למעלה מחצי שנה. אח"כ בשלוח הנוער העובד קבוצת הכשרה ראשונה ליגור, הצטרפה לאה לקבוצה זאת, ולעת סיימה את הכשרתה, והיא נערה כבת שבע-עשרה וחצי, באה ל"קדמה" שהייתה לה לבית עד אחרון ימיה. ודרך חייה לקיום תורת הקיבוץ ומצוותיו, דרך ה"נעשה ונשמע" הייתה, דרך רצופת פעילות וערנות וכל.

בתי לאה
לאל'ה כבת שש שנים – ואני עומדת לבדי במערכת קיומי וקיום שתי בנותי הקטנות. אם כי לאה הקטנה בהן, כבר בילדותה הייתה לי לתמיכה וסעד נפשי רב. הכל בידי תסייע ותשתדל להקל קשי חיי. שנתה האחת-עשרה מלאה – ואנו עלינו ארצה ואף כאן היה עלי לעמול על קיומנו.
עמדתי על כך שדרכם העתידה של ילדי – הוא הקיבוץ. ואף כי כשרונית הייתה לאה וחשבה על המשך לימודיה, לא היו לי אפשרויות לכך והיא הפנתה עצמה בשמחה אל דרך חייה החדשים, חיי עבודה והתגשמות החלום החלוצי.
ברגעי חיי הקשים, הייתה היא למעני נקודת אור זורחת ובהירה. מדי זוכרי אותה ונעם לי וחם ללבי, אף ידעתי זה הגמול לסבלי.
הביקורים אצלה מילאוני גאווה וחרדה כאחת. ראיתי כי עומסת היא למעלה משיעור יכולתה וכוחותיה. ומשהתרחש וקרב האסון כוונו דאגתה ומאמציה להעלים מעיני את סבלה כי רב. משך כל ימי מחלתה לא הזכירה אף ברמז את המוות – אם כי ודאי שיערה בליבה את אפשרות בואו. תמיד, עד לרגעיה האחרונים מצאה בשבילי חיוך בשפתיה, וכך במות בתי, שקעה שמשי.
                                אמא


נפטרה בחולייה ב-11.5.1951

יהי זכרה ברוך

חסר רכיב