חסר רכיב

אביתר (תרי) קיפניס

אביתר (תרי) קיפניס
-
24.2.1958 - 7.10.2023

תרי נולד ב- 24.2.1958 בקיבוץ מעגן מיכאל, לאבא דורון, (דוני) קיפניס יליד תל אביב שהגיע עם צופי א' למעגן מיכאל להקים את הקיבוץ, ולאמא עופרה שעלתה ארצה מתוניס. אח לאבנר (קיפי) המבוגר ממנו ב 11- שנים, לגיה המבוגרת ממנו בחמש שנים ולצפרא, הצעירה ממנו בשנה וחצי.

תרי גדל בלינה משותפת של פעם, חבר בקלות לאנשים. לשומר בבית הילדים היה קורא באישון הלילה: "יושן, בוא לשחק איתי, לנפח לי בלון" והשומרים גם אם עיפים, לא עמדו בפניו קמו משנתם והיו איתו.

הוא התבלט במראהו: בגלל שהיתה לו עין עצלה, תרי הרכיב משקפיים ורטייה לסירוגין, כבר מגיל שלוש, וזכור כמי שהתהלך בשבילי הקיבוץ עם הראש תמיד מוטה מעט מעלה, כמו מנסה לקרוא את העולם.

כילד פעלתן אהב פחות את הלימודים הפורמליים בבית הספר – אבל אהב מאוד את הים. וככל שבגר - יותר.

והעין? ודאי היתה האיבר העצל היחיד בגופו. שהרי תרי היה תמיד בעשייה, וידע לעשות כמעט הכל עם הידיים הטובות שלו.

לחיצת היד החזקה, שהיתה לסימן ההיכר שלו, העידה על כך.

כנער שהים היה מרכז עולמו, יזם, הדריך והיה הרוח החיה עבור כל הגילאים, בכל המסגרות: קייטנות, הפלגות, אימונים, חתירהוצלילה. במקביל, עבד תרי בענפי החקלאות השונים. תרי היה אהוב תמיד על הילדים והתקבל באופן טבעי כמנהיג, צידד תמיד בדרכי שלום ופיוס. נמנע מריב, מדון ופגיעה. עם גיוסו לצה"ל – ולאחר ששובץ לחיל השריון, התעקש כמו שרק תרי ידע להתעקש – עד שהגיע לחיל הים, ומשם הגשים את חלומו - החובלים.

לקורס חובלים המיוחל הגיע תרי עם "אחיו" מהקיבוץ, אורן לינדר ז״ל, מנהיג כריזמטי בעצמו. אורן ותרי נולדו, גדלו, חלמווה גשימו יחד את כל הדרך ממעגן מיכאל עד לקורס. לתרי הייתה מנהיגות שקטה, מופנמת. היה הראשון מתחת לאלונקה, בלי אף שאלה, נכון למשימה – זה שאפשר לסמוך עליו, ושאיתו כל דבר יכול להצליח. תרי התגלה כימאי אמיתי,  מקצוען בכל דבר שעשה, כסקיפר, קייקיסט או צוללן.

הים ודאי נושא עימו הרבה סודות של תרי, אבל את הלילה שבו שני נשקים טבעו בלב ים, ותרי לא ויתר עד שהצליח למצוא אותם – איש מחבריו לצוות לא ישכח. שהרי יחד עם הנשקים הללו משה מן הים תרי גם את כבודו של מחזור ל"ד חובלים.

תרי למד בבצלאל צורפות, תחילה בלית ברירה ואז מתוך בחירה מחודשת. גאוותו היתה על עבודת הגמר שלו: סידרת סכיני מטבח,  עליה קיבל שבחים ואותה אף העביר לשף ישראל אהרוני, שעשה בה שימוש עד ההשחזה האחרונה ואז ביקש עוד.

הים היה גם השושבין של תרי: בהפלגה אחת מיני רבות שיצא אליה אחרי שיחרורו מהצבא, הוא פגש בלילך, והם התאהבו. את ביתם המשותף הם בנו בקיבוצה, בארי בשנת 1993. בבארי גם נולדו שני בניהם: יותם ונדב.

תרי עבר מצורפות לתיקוני שעונים עתיקים, שימש כתובת למי שהיה ברשותו דבר מה שהצריך תיקון מיוחד וסבלני. בהמשך עבד בבית הדפוס בקיבוץ, והיה ממובילי הטמעת המכשור החדיש, שתרם לשכלול צורות העבודה והיכולות של בית הדפוס.

לאחר שהשלים את התואר השני בקיימות באוניברסיטת חיפה, הקדיש עצמו לנושאי סביבה, זאת במסגרת תפקידו כ"מנהלק הילה" תחילה בבארי,  אחר כך בכפר עזה ובקיבוץ זיקים.

הוא היה נלהב וסקרן, לחקור וללמוד עוד ועוד וביקש זאת גם עבור הבנים, יותם ונדב, אותם איתגר לעיתים בשאלות

התמצאות. מנסה למצוא מה מענין אותם וגם מעודד אותם למצוא את התשובות ואת דרכם בדרכם.

היה לו ידע עצום אותו רכש בעצמו וחלק בנדיבות. את תרי אפשר היה לשאול כל שאלה בכל נושא ומכל תחום, הוא היה אנציקלופדיה מהלכת, בקיא בגרמי השמיים בטבע ובמה לא: מתי יעלה הירח? כיצד פועל מנעול? מה גילה דרווין בגלפגוס? כיצד יודעים את מהירות האור?

איש עקרונות, שיודע לעמוד על דעותיו ולומר אותן בישירות ואולי אף בחוסר טאקט מעורר מבוכה, אך התום והסקרנות הטבעית, החום והאהבה שבו, עוררו את האהדה והחיוך כלפיו.

בקיבוץ פעיל בצוות צח"י , בועדות השונות, בועדת צמח, בה לקח תפקיד חשוב בתרומה לעמותות שחשב שזקוקות לעזרה.

התנדב בעמותת "פעמונים", הפך לרכז ועזר לאנשים רבים להתארגן, להתנהל באופן מעשי בפן הכלכלי.

לתרי לא היו תחביבים, משום שבכל תחום שהעמיק בו הפך למקצוען: כשהתחיל למשל לגלות עניין בקפה – במהרה הפך למומחה שמזהה זנים, סוגים, שיטות גידול וקלייה וגם, איך לא, נטע שני עצי קפה בקרבת הבית.

הבית שהקימו תרי ולילך, היה בית חם, פתוח ומזמין. חברים מתקופות חיים שונות הגיעו כל השנה, וכמובן מפגש החורף המסורתי עם החברים מחיל הים ומשפחותיהם, כשכולם נהנים ממרבדי הכלניות האדומות של בארי. מישובי הסביב, מרהט, מן הישובים הבדואים ומכפרי הגדה המערבית.

את מג'ידה, מחברון, אימצו תרי ולילך אל חיקם וארגנו בהובלתה סדנאות להכנת  "עלי גפן ממולאים" שהפליאה להכין, וכשכל אנשי בארי שבעו.

תרי היה איש של שלום, שהאמין בחיים משותפים: את מיטת הטיפולים שקיבל תרם לבית חולים בעזה. הוא היה אתאיסט שדתו כבוד עשיה ונתינה לזולת, וליבו פתוח לכל אדם ואדם.

בשמונה השנים האחרונות חלה במחלה אוטו-אימיונית. אבל גם בהיחלשותו הפיסית,  מצא תרי את כוחות הנפש בתוכו. גם לחיצת ידו האופיינית לא נחלשה, כמו רוחו. תרי לא ויתר על חלומותיו והצליח לצאת במסגרת משלחת מחקר לאנטרקטיקה.

גם כשנדרש לעזרת פול המטפל המסור, המשיך להתנדב כמדריך לחבורת נערים בסיכון, ויצא איתם אל הים בקייקים. במקביל, התעקש להמשיך ולעזור בתיקוני אופנים בחנות "לה-מדווש"  ובימי "דרום אדום" היה מתפעל דוכן חומוס עם נערי הקיבוץ.

הוא אהב ילדים וילדים אהבו אותו. בני המשפחה המורחבת הקטנטנים, נמשכו אליו כבמטה קסם, ישבו על ברכיו, ביקשו את תשומת ליבו שחלק ממנה בנדיבות.

תרי גם מצא לו את נתיב החזרה לאומנות: הוא צייר ציורים יפיפיים של טבע ונוף, בעלי חיים ואנשים, אותם צייר בסטודיו שהקים בביתו, רובם שרדו את השריפה.

בחודשים האחרונים לפני הרצחו, צפה עם משפחתו בסרטי קלסיקה, בילה איתם זמן איכות כשהם מתרפקים על חוויות עבר.

לפני חודש הפליג עם לילך ואחיותיו לשיט בתעלות צרפת. טיול ממנו חזרו ארצה שבוע בדיוק לפני הירצחו. במהלך הטיול, תרי היה בהכרת תודה לאנשים סביבו על מה שניתן לו, על האושר שב-ביחד.  העריך כל גביע יין, כל שיר, שיח ומפגש. תרי היה מאושר על זמן האיכות עם אהוביו.

תרי קיווה למצוא מרפא למחלתו ולהמשיך בתוכניותיו, היה מסור להבראתו ועמל כל יום ויום בכדי להתחזק. אבל לא המחלה הכריעה את תרי. לאחר ימים ארוכים, קשים ומורטי עצבים של חוסר ודאות, גופתו של תרי זוהתה. גופתו של פול, המטפל המסור שהתגורר עם תרי ולילך, נמצאה ימים קודם לכן. ברגעים בהן נכתבות שורות אלה, לילך אהובתו של תרי, עדין נעדרת  מוגדרת כחטופה.

חברו דני גולדבאום קורס החובלים כתב עליו:

"אביתר קיפניס : ימאי, סקיפר, מיקצוען, איש אשכולות, חכם, בעל אוהב, איש משפחה, מתנדב, איש חזק, צוללן, קייקיסט, חובב קפה, בעל תחביבים רבים, אהוב".

יהי זכרו ברוך.

חסר רכיב