title
בייבי בום לפניך

שיחה עם רחלי בנאקוט ,רכזת החינוך, על  החזרה לשנת הלימודים לאחר קיץ של מלחמה

ילדי ניצני אשכול בפתיחת שנת הלימודים
רחלי, החינוך חזר לשגרה?
לגמרי, אני לא מרגישה שהיה לנו פער בין השנה הזו לשנה לפניה. נעלמו לנו חודשיים, לא היה לנו חופש גדול, אבל לאחר עבודה אינטנסיבית יש לנו עכשיו תכניות חודשיות. בנעורים אנחנו קולטים ומכשירים את הצוותים החדשים ובגיל הרך אנחנו בתהליך קבלת מטפלות חדשות. בדרך כלל אנחנו במצב הזה בסוף אוגוסט אבל אנחנו שם. עברנו את העייפות.
והילדים- מתי הרגשתם שהם לשגרה?
הם עושים את המעבר יותר מהר מאיתנו. מתחילים הלימודים- אז הם בלימודים. יש שאריות ממהלחמה שאנחנו מרגישים בהן עכשיו של מצוקות של ילדים. מטפלים בהם. אני לא מרגישה שיש מצוקה גדולה, הילדים פה לא עצובים ומבולבלים. ההורים בריאים ומטפלים והמערכת בריאה.
שיתוף הפעולה בין ההורים למערכת מתבטא תמיד בזמן משבר. הוא היה מעולה, ההורים נתנו בנו אמון מלא, שלחו אלינו את הילדים וההתגייסות שלהם היתה מאד מרשימה בכל דבר. היא לא מפתיעה כי בכל דבר ההורים היו שותפים מלאים- בנסיעות, בחזרה, במעבר למקלטים בימי עבודה. גם עכשיו אם יש קושי הם מטפלים.
יש חידוש השנה בחינוך- השינשינים..
קיבלנו שישה ביסודי ושנים בגר"ג. הם חמודים ונהדרים. אנחנו מכשירים אותם ונותנים להם כלים לעבוד עם הילדים. לא פשוט, אבל הם עושים עבודה טובה.
.

להיות אחראי על יותר ממאתיים ילדים מעכשיו לעכשיו

תדרוך לקראת יציאה להפגה הראשונהלקיץ 'צוק איתן', לא היה אפשר לקרוא 'חופש גדול', כדי לשחרר את הילדים מהממ"דים והחללים הסגורים ולאפשר להורים לעבוד הוציא החינוך את הילדים לארבע הפגות של שלושה ימים ושני לילות שכללו לינה בקיבוץ מארח ופעילויות כיף שונות. 
היות ולא היה סיכום מוקדם עם החמאס על מועדי סיום המלחמה או אפילו הפסקות האש נוצרה דינימיקת ארגון אירועים שחזרה על עצמה. לקראת סוף השבוע, כשהסתמן שהמלחמה מתכוונת להישאר,  היו מתחילים להשלח האסאמאסים מההורים השואלים את רחלי: "תהיה הפגה בשבוע הבא?"
"עובדים על זה," היתה רחלי עונה וההורים ידעו שיש פתרונות באופק ולא צריך לצאת באופן עצמאי. 
איך 'עובדים על זה'? רחלי התקשרה לקיבוץ אחר קיבוץ וחיפשה מי שמוכן וגדול מספיק לארח יותר ממאה ילדים ולא תפוס באירוח של קיבוץ עוטף עזה אחר. לדבריה היא לא ויתרה על הפגה משותפת לנעורים וליסודי ושיתוף הפעולה והעזרה והיחס שנתנו הגדולים לקטנים היו שווים את המאמץ. בסופו של דבר זכו הילדים שלנו לאירוח בבית העמק, שפיים, ושדות ים.
ההפגות היו מאד אינטסטיביות ובתנאי מחנה. הילדים והצוות ישנו בצפיפות על מזרונים בחדרי המרכזונים שהושאלו להם. הקיבוצים המארחים פינקו מדי פעם בארוחה ולעתים נפגשו הילדים עם בני גילם המארחים. במשחקיות ובפעילויות יצאו הילדים לעבודת יומם שלהם שאסור היה להם להפסיד: לשחק, לצחוק, להשתולל ולבלות.
"גם תכנון הפעילויות היה מעכשיו לעכשיו", אומרת רחלי," ולפעמים השתנה באותו היום. רובו בתשלום מלבד פעילויות בודדות שנתרמו. מלבד מי שנקרא למילואים כמעט כל צוותי הנעורים והיסודי עבדו כל המלחמה. הילדים היו מדהימים, גילו בגרות ושיתפו פעולה. מהפגה להפגה גם הם הפכו למיומנים יותר, מכירים יותר את התנהלות ופחות שואלים מה הולך לקרות."

שיר ה'בום בום' בגן חצבפורמט ההפגות בבארי צפוי לחזור אם יהיה מבצע נוסף?
כל זמן שהאמירה של קיבוץ בארי היא שהורים צריכים לעבוד בזמן מבצע והקיבוץ מתנהל כרגיל- מערכת החינוך תתן מענה מלא. בשלב מסוים ראינו שלילדים קשה וביקשנו להוציא להפגה הורים וילדים ביחד אבל זה לא התממש. אבל המדינה לא ניהלה את זה כך, רק בסוף המדינה הוציאה מבארי בוגרים ומשפחות בהרכב מלא להתאווררות.
איך את מסכמת את הקיץ? 
זה היה קיץ מטורף, קשה מחמת האחריות. היחיד מאז שאני בתפקיד שלא היה מתוכנן, ולהיות אחראית על יותר ממאתיים ילדים מעכשיו לעכשיו זה מאד קשה.בייבי בום 

מתוך שוק קחתן 2014מה האתגר הבא העומד בפני החינוך?
המחזורים גדלים. יש לנו כעשרים ושנים ילדים במחזור רגיל ובעתיד תהיה כיתה של שלושים ילדים. בזוגון א-ב יש השנה שלושים ותשעה ילדים, בשנה הבאה ארבעים ושניים ואחריה יהיו חמישים.
צפויה הפרדת זוגונים לכיתות נפרדות?
לא, התפיסה היא לכיוון מתנ"ס, ליצור מרחבים גדולים יותר של פעילות. כדי לבנות את המערכת הזו אני נשארת עוד שנה בתפקיד. זה לא יהיה שונה בהרבה מהמערכת המוכרת היום, ובכל זאת קצת אחרת..
את מצפה ל'בייבי בום' בעקבות צוק איתן?
איזה 'בום' יכול להיות יותר ממה שיש לנו? בכל מקום שהולכים אליו בקיבוץ רואים מישהי בהריון..  אבל כן, אני מצפה, ורוצה להגיד לסיום: יש לנו ילדים הכי מדהימים. בכל מקום שאנחנו מגיעים אליו הם קוצרים שבחים.

תאריך פרסום
13/11/2014