title
ביקור של מישל בקמן בבארי 2016

יובל בר מסכם ב'עתון שלו' את ממצאי מחקרו המקיף על קשריה ושורשיה של מישל בקמן בבארי
ומגיע למסקנה הבלתי נמנעת שבעזרת מועמדת לשעבר לנשיאות ארה"ב עברנו במצעד החשיבות
של 'קיבוצים שהיו להם מתנדבים שהפכו לסלבס' את כוולם. 

כתבה בעלת ניחוח פמינסטי: חברים, לעולם אל תזלזלו במתנדבות יפהפיות בבריכת השחיה!
וגם סדר פרקים רדיקלי- מהסוף להתחלה!פרק שישי ולא אחרון - ביקור הגברת 

אחרי הכתבה בידיעות אחרונות, קבלו את הסיפור המלא על מישל בקמן. מתן צורי העיתונאי חתך את רוב מה שהעברתי לו ודילג גם על הקטע עם הזיכרון שכתבה מישל לזיוה ילין, שהוא הדבר המדהים בכל הסיפור, חוץ מהביקור עצמו.

יום שלישי שעבר בצהריים. אני מקבל טלפון מתמירה ששומרת בשער, והיא אומרת לי שנכנס ג'יפ גדול ואחד מנוסעיו אמר לה שהם הגיעו לביקור עם חברת קונגרס אמריקאית, שהייתה לפני 42 שנה בקיבוץ. בינגו, אמרתי, זו מישל בקמן! שאני מחכה כבר חמש שנים לביקור שלה, מבלי היא מודעת לכך.
הכל התחיל באמצע 2011, כשהתחלנו לגלות כתבות בכל העיתונים, על מועמדת לנשיאות ארה"ב מטעם הרפובליקנים, מישל בקמן שמה, שמספרת שהייתה מתנדבת בקיבוץ בארי בקיץ 1974. כאחד שאוהב סיפורים מסוג זה, התחלתי לחקור ומצאתי שאכן היומונים מקיץ 74' מספרים על קבוצה של 23 תיירים אמריקאים ממינסוטה שתגיע לשבועיים ב- 27 ליוני. הקבוצה שנשלחה ע"י ארגון נוצרי, הגיעה שבוע לפני כן לטיולים בארץ וכללה נערים ונערות שסיימו את לימודי התיכון.

פרק חמישי?- קשריה המפתיעים של אשת ראש המועצה הקודםמאחר ולא ציפיתי שמישהו יזכור את הקבוצה הזו או את מישל בקמן, נראה לי ששתי הכתבות שפרסמתי יסכמו את הנושא. אבל לא, כמו בסיפורי האגדות קיבלתי טלפון מחיים ילין, אז עוד רק ראש מועצה, שסיפר לי כי זיוה, לא רק שהכירה את מישל, אלא גם מצאה את ספר הזיכרונות שלה מגיל 12 ובו הזיכרונות שמישל וחברותיה השאירו לה.

אז מי היא מישל בקמן? פוליטיקאית אמריקאית ממינסוטה, שכיהנה בבית הנבחרים בין השנים 2007-2015 ואף הציגה את מועמדותה לנשיאות ביוני 2011. בתחילת ההתמודדות היא הייתה מהמועמדים המובילים בקרב הרפובליקנים, אך נאלצה להסיר את המועמדות כעבור חצי שנה כאשר הבינה שאין סיכוי. מישל, היא נוצרייה אדוקה, שמרנית ומחזיקה בדעות קיצוניות. ההתבטאויות שלה כללו אמירות נגד הפלות, נגד קהילת הלהט"ב, נגד תורת האבולוציה ועוד כהנה וכהנה. מישל היא גם חברה בכירה בתנועת "מסיבת התה" שהיא תנועה שמרנית ביותר ולא ממש פופולרית בארץ האפשרויות.


פרק רביעי-  נוסטלגיה

אז מה קרה בביקור? הפמליה שכללה עוזר אמריקאי ואיש ביטחון ישראלי, פגשה מהר מאוד וממש במקרה את גלית קרבונה, דוברת האנגלית, שערכה להם סיור. במהלך הסיור הצטרפתי, אחרי שתמי סוכמן טרחה לעדכן אותי, היכן נמצאת האורחת והגעתי מצויד בכתבות מהעיתון וב.. זיכרון מלפני 42 שנה, אותו השאירה מישל לילדה בת 12 בשם זיוה. ההתרגשות בקרב חברת הקונגרס, גאתה לשיאים חדשים, כשסיפרתי לה על המחקר שעשיתי ועל הממצאים שהבאתי, היא ממש התקשתה להאמין כשקראה את הזיכרון ההוא. מישל התגלתה כאישה לבבית ביותר, נאה, כריזמטית וקורנת. לא דיברנו על פוליטיקה ודעות, אבל כן שמענו כמה היא אוהבת ותומכת בישראל, "סיפור אהבה" שתחילתו בביקור ההוא בארץ הקודש ובנופיה המגוונים.
הביקור שלה בבארי קרה גם הוא בדרך מקרית לחלוטין. היא הייתה בסיור במצפה רמון כאשר חשה ברע והובהלה לבית החולים סורוקה. בתום הבדיקות, המאבטח הישראלי ששמע ממנה כל הזמן את השם בארי, אמר לה "בא לך לקפוץ לקיבוץ בארי, זה לא רחוק". למרות לוח הזמנים הצפוף, מישל נשארה בקיבוץ שעה ארוכה ובלעה בשקיקה כל פיסת מידע, בסיור הקצר שנערך לה בקניון, שהוא בעצם מבנה חדר אוכל הישן, בו עבדה, בגן ילדים ממוגן ובתצוגת הנוסטלגיה.

פרק שלישי- הזדמנות היסטורית או החמצה ?

זירת ההתרחשות ללא הגיבורות                                         

רק את זיוה ילין, לא פגשה מישל, זיוה, שלימדה באותה שעה ב"נופי הבשור", חזרה מעבודתה כמה דקות לאחר שמישל בקמן כבר עזבה בדרך ליעד הבא.
כשנפרדנו אמרתי לה שלא רק אנחנו הגשמנו לה חלום ישן, אלא שהיא הגשימה לי חלום, שכן באחת הכתבות ביומון אודותיה, תיארה תמר בן צבי, בצורה דמיונית לחלוטין אירוח של הנשיאה הראשונה, מישל בקמן בבארי, כאשר אני מארח אותה לסעודה מלכותית בחדר אוכל ודפוס בארי זוכה באופן מסתורי במכרז תעודות הזהות של ארצות הברית.

פרק שני- ... וזהו סוף הזכרון

הגיבורות הקיבוציות בילדותן ההכרות עם זיוה ובנות נוספות מכיתת דגן, התרחשה בבריכת השחייה, אליה הגיעו מישל וחברותיה כל יום לאחר העבודה. זיוה וחברותיה בנות ה- 12 נמשכו לצעירות האמריקאיות היפיפיות, והקשרים הלכו והתהדקו. "היינו נפגשות על הדשא, פורשות מגבות ומדברות איתן באנגלית" נזכרה זיוה. "הן היו בנות 18 והתענינו מאוד בקיבוץ ושאלו על הלינה המשותפת ובית הילדים. אני זוכרת במיוחד שתיים מהן: אחת בלונדינית עם עיניים כחולות בשם ג'ואן והשנייה הייתה מאוד יפה, חמה, סקרנית ועם המון סימפטיה אלינו וקראו לה מישל." לפני שעזבו הביאה זיוה את ספר הזיכרונות שלה וכל אחת מהן כתבה לה זיכרון. ג'ואן, פני, לין, ברברה, מרשה וגם...מישל.


כתב החידה שובאז מה כתבה מישל בזיכרון ההוא לזיוה? 
"לזיוה בעלת החיוך המקסים. את והגר מדברות אנגלית כל כך טוב שאני מרגישה טיפשה לידכן. תודה על הידידות, אזכור אותך ואחשוב עלייך תמיד. מישל מארי אמבל – מינסוטה".
אמבל הוא שם נעוריה, לפני שנישאה למרקוס בקמן. לזוג חמישה ילדים ובמשך השנים הם פתחו את ביתם כבית אומנה לעשרות נערות.

פרק ראשון-  מעולם לא היינו קרובים יותר
היסטוריית המתנדבים בקיבוצים כוללת סלבריטאים רבים, בהם בוב דילן, ג'רי סיינפלד, סשה ברון-כהן ועוד ועוד, אבל אף קיבוץ לא מתהדר באירוח של מועמדת אמריקאית לנשיאות.
מעולם לא היינו קרובים יותר לבית הלבן.


כתבתו של יובל בר שפורסמה ביומון בארי 13.5.2016

 
תאריך פרסום
23/5/2016
גלריית תמונות